Early Voting Begins Today for August 7 Elections

July 18, 2014
by: 
Dwayne Page
Early Voting Begins Today

Early Voting begins today (Friday, July 18) for the August 7th DeKalb County General Election, the Smithville and Dowelltown Municipal Elections, and the Tennessee Democratic and Republican Primaries.

Locally, voters will be electing a Sheriff, Road Supervisor, General Sessions Judge, County Mayor, County Clerk, Circuit Court Clerk, Register of Deeds, and Trustee along with all fourteen county commissioners, five school board members, and three persons to fill vacant constable positions.

In the 13th Judicial District, voters will elect five judges, a District Attorney General, and a District Public Defender.

City elections are being held in Dowelltown to fill three aldermen seats and in Smithville to elect a mayor and two aldermen.

Across the state, Democrats and Republicans will be choosing party nominees for Governor, U.S. Senator, U.S. Representative (Congressman), State Senate, and State Representative, along with State Executive Committeemen and women. Primary winners will face off in the November Tennessee General Election.

Voters in August also will be asked whether or not to retain several state judges

Because of the lengthy ballot, voters are encouraged to take advantage of early voting in order to avoid possible long lines at the polls on election day.

Voters are also urged to study the sample ballot in advance before coming to the polls. You can view the sample ballot by clicking the PDF link below:

DelalbTN-PG14-NewspaperTyposFixed.pdf (107.55 KB)

Early voting begins July 18 and the last day is August 2. All Early Voting will be in the first floor courtroom of the courthouse. The hours are as follows:

Mondays-- 1 p.m.to 6 p.m.
Tuesdays-- 9 am. to 1 p.m.
Wednesdays-- 9 a.m. to 1 p.m.
Thursdays-- 2 p.m. to 6 p.m.
Fridays-9.a.m. to 1 p.m.
Saturdays- 9 a.m. to Noon

Offices to be on the ballot and the candidates running for those positions in no particular order are as follows:

County Mayor: Chris Bratcher, II (Independent), Chris Smithson (Republican), and Tim Stribling (Democrat)

Sheriff: Larry Flair (Democrat) and Patrick Ray (Republican)

General Sessions Judge: Mingy Colwell Bryant (Republican) and Bratten Hale (Butch) Cook, II (Democrat)

Road Supervisor: Wallace (Butch) Agee (Republican) and James D. (Jimmy) Sprague (Democrat)

County Clerk: James L. (Jimmy) Poss (Democrat)

Circuit Court Clerk: Katherine Pack (Democrat)

Register of Deeds: Jeff McMillen (Democrat)

Trustee: Sean Driver (Republican)

County Commission (Two to be Elected)
First District: Bennett Armstrong (Democrat), Mason Carter (Republican), and Elmer Ellis, Jr. (Democrat).

Second District: Joe N. Johnson (Democrat), Bobby Joines (Republican), James "Jimmy" E. Midgett (Independent) and Clarence Trapp (Democrat)

Third District: Jack Barton (Democrat), Bradley Hendrix (Democrat), and Wesley Nokes (Independent)

Fourth District: Wayne Cantrell (Democrat) and Jonathan Norris (Democrat)

Fifth District: Jerry Adcock (Republican), Rick Cantrell (Democrat), and Anita Puckett (Democrat)

Sixth District: Betty Jean Atnip (Democrat), Jeff Barnes (Democrat), and Danny McGinnis (Independent)

Seventh District: Kevin Robinson (Democrat) and Larry Summers (Democrat)

Constable
First District: Chad Curtis (Democrat) and Lee Plummer (Republican)

Second District: Tony D. Lawson (Independent), Jonathan Low (Independent), and Chris Tramel (Republican)

Third District: Travis Bryant (Independent) and Lou Ann Sanders (Independent)

Board of Education (Non-Partisan)
First District: Matt Boss and Danny Parkerson

Second District: Jerry Wayne Johnson and Charles Robinson

Third District: Jim Beshearse, Kenny Rhody, and Jonathan Willoughby

Fourth District: Billy Miller

Seventh District: Brandon Cox, Johnny Lattimore, and Emitt Shaun Tubbs

13th Judicial District:
Criminal Court Judge, Part I: Gary McKenzie (Republican) and William Fred Roberson, Jr. (Democrat)

Criminal Court Judge, Part II: David A. Patterson(Republican)

Circuit Court Judge, Part I: Amy Hollars (Democrat)

Circuit Court Judge, Part II: Randall A. York (Democrat) and Jonathan Young (Republican)

Chancellor: J. Lee Burgess (Republican) and Ronald Thurman (Democrat)

District Attorney General: Tony Craighead (Democrat) and Bryant Dunaway (Republican)

District Public Defender: David N. Brady (Democrat) and Craig Fickling (Republican)

Smithville Municipal Election:
Mayor: Wallace Caldwell and Jimmy W. Poss
Alderman: Gayla Hendrix and Jason Murphy (Two to be Elected)

Dowelltown Municipal Election:
Alderman: Brad Driver, Keith Farler, and Ronald Griffith (Three to be Elected)

2014 Judicial Retention Questions (Should the following judges be retained "yes" or "no"?)
Cornelia A. (Connie) Clark: Supreme Court At Large
Sharon Gail Lee: Supreme Court At Large
Gary R. Wade: Supreme Court At Large
Thomas "Skip" Frierson: Court of Appeals Eastern Division
John W. McClarty: Court of Appeals Eastern Division
Charles Susano: Court of Appeals Eastern Division
Michael Swiney: Court of Appeals Eastern Division
Andy D. Bennett: Court of Appeals Middle Division
Frank Clement: Court of Appeals Middle Division
Richard Dinkins: Court of Appeals Middle Division
Neal McBrayer: Court of Appeals Middle Division
Holly Kirby: Court of Appeals Western Division
Steve Stafford: Court of Appeals Western Division
Norma McGee Ogle: Court of Criminal Appeals Eastern Division
D. Kelly Thomas, Jr.: Court of Criminal Appeals Eastern Division
James C. Witt, Jr.: Court of Criminal Appeals Eastern Division
Jeffrey S. Bivins: Court of Criminal Appeals Middle Division
Robert W. Wedemeyer: Court of Criminal Appeals Middle Division
Thomas T. Woodall: Court of Criminal Appeals Middle Division
Alan Glenn: Court of Criminal Appeals Western Division
Camille R. McMullen: Court of Criminal Appeals Western Division
Roger A. Page: Court of Criminal Appeals Western Division
John Everett Williams: Court of Criminal Appeals Western Division

All three of DeKalb County's representatives in the Tennessee General Assembly will face a challenge for re-election this year.

Clark Boyd of Lebanon will try to unseat State Senator Mae Beavers of Mount Juliet in the August 7th Tennessee Republican Primary in the 17th District. The winner will be unopposed in November.

State Representative Terri Lynn Weaver of Lancaster will be unopposed in the August Tennessee Republican Primary in the 40th District but she will face Sarah Marie Smith of Carthage in the November Tennessee General Election. Smith is unopposed in the August Tennessee Democratic Primary.

Smith challenged Representative Weaver in the November General Election two years ago.

Meanwhile, Candace Reed of Lebanon will be looking to defeat Republican State Representative Mark Pody of Lebanon in the November General Election in the 46th District. Neither Reed nor Representative Pody face a primary challenge in August.

Other candidates in the August Tennessee Primaries:

Republican State Executive Committeeman-District 17: Albert McCall of Lebanon and Dwayne Craighead of Celina.

Republican State Executive Committeewoman-District 17: Jennifer Winfree of Lancaster, Yvonne G. Hunter of Lebanon, and Pat Fields of Old Hickory.

Democratic State Executive Committee Woman-District 17: Rachel Givens of Lebanon

Democratic State Executive Committee Man-District 17: Aubrey Givens of Lebanon and Bob Black of Lebanon

U.S. House of Representatives (6th District):
Republicans: Diane Black of Gallatin and Jerry Lowery of Sparta

Democrat: Amos Scott Powers of Doyle

Governor:

Republicans: Bill Haslam of Knoxville, Donald Ray McFolin of Nashville, Mark Coonrippy Brown of Gallatin, and Basil Marceaux, Sr. of Soddy Daisy.

Democrats: Charles V. "Charlie" Brown of Oakdale, Kennedy Spellman Johnson of Murfreesboro, Ron Noonan of Sparta, and William H. "John" McKamey of Piney Flats.

U.S. Senator:
Republicans: Lamar Alexander of Walland, John D. King of Knoxville, Joe Carr of Lascassas, George Shea Flinn of Memphis, Fred R. Anderson of Maryville, Erin Kent Magee of Knoxville, Christian Agnew of Mt. Juliet, and Brenda S. Lenard of Sweetwater.

Democrats: Gary Gene Davis of Nashville, Gordon Ball of Knoxville, Larry Crim of Antioch, and Terry Adams of Knoxville.

Follow Us


facebook.jpg

News Feed
feed.png

WJLE Radio

2606 McMinnville Hwy
Smithville, TN 37166

Phone: 615 597-4265
FAX: 615 597-6025
Email: wjle@dtccom.net

Local News

6:30 A.M.
7:30 A.M.
8:55 A.M.
12:00 NOON
4:00 P.M.
9:45 P.M.

DTC Communications

Fiddlers Jamboree