All-District 7-AA Teams announced

February 19, 2009

The All-District 7-AA teams were announced on Tuesday, at the annual year-end coaches' meeting in Cookeville.

Upperman's LaShay Davis and Livingston Academy's Chase Dunn were named the District's Most Valuable Player's for the 2008-09 season. Both seniors, Davis is a Western Kentucky signee, while Dunn will play college basketball next season at Tennessee Tech.

Meanwhile, Livingston Academy's Lesley Smith and Upperman's Dana McWilliams each shared the girls' District 7-AA Coach of the Year honor, while Bobby McWilliams of Upperman was named the boys' District Coach of the Year.

Other District 7-AA grls' awards were as follows:

Most Improved Player: Kayla Biles, Upperman

Freshman of the Year: Calamity Jane Coley, Macon County

Defensive Player of the Year: Kayci Ferris, Smith County

First Team All-District : Kayci Ferris, Smith County; Rachel Brown, York Institute; Kendria Kilgore, Livingston Academy; Molly Eacret, York Institute; Jennifer Maynard, Upperman; Karissa Dyer, Upperman; Emily Sissom, Cannon County.

Second Team All-District: Mackenzie Sells, Livingston Academy; Calamity Jane Coley, Macon County; Alissa Sells, Livingston Academy; Kayla Biles, Upperman; Caroline Owen, Smith County

Third Team All-District: Alyson Roberts, Upperman; Lauren Ruehlen, Cannon County; Chelsea Carr, Livingston Academy; Adrian West, Livingston Academy; Whitney Peavyhouse, York Institute

Honorable Mention: Sara Belton, Macon County; Brooke Bowers, Macon County; Taylor King, Cannon County; Allison Shoulders, Smith County; Karoline Shoulders, Macon County; Shelby Taylor, Livingston Academy; Kara Wix, Macon County; Cynthia Woodward, DeKalb County

All-Freshman Team: Carly Dickens, York Institute; Taylor Randolph, Upperman; Katie Reid, Macon County; Lindsay Reed, Cannon County; Kayla Williams, Livingston Academy

All-Defensive Team: Karissa Dyer, Upperman; Rachel Brown, York Institute; Adrian West, Livingston Academy; Ashley Campbell, Cannon County; Alissa Sells, Livingston Academy; Alyson Roberts, Upperman

Other District 7-AA boys' awards were as follows:

First Team All-District
Carrin Nash and Dustin Baxter of Upperman; T.J. Smith of Livingston Academy; Brandon Tuttle of Macon County; Kelsey Hamlet of Upperman

Second Team All-District
Payne Denman of DeKalb County; Justin Davenport and Matthew Stluka of Cannon County; Will Peterman of Livingston Academy; Kyle Grace of Macon County

Third Team All-District
Deven Ramsey and Clint West of Livingston Academy; Ethan Christian of Upperman; Cody Stephens of York Institute; Coty Harris of Macon County

Honorable Mention: Seth Willoughby, J.J. Herriott, Hunter Poteete and Jeff Miller of DeKalb County; Brad Jackson of Livingston Academy; Cody Boone of Macon County; John Wesley Halliburton, Cory Carver and Justin Starnes of Smith County; Michael Taylor of Upperman; Tyrell Asberry and Dakota Jones of York Institute

Freshman of the Year: Gavan Cook, York Institute
Most Improved Player: Kelsey Hamlet, Upperman

Defensive Player of the Year: Chase Dunn, Livingston Academy
All-Defensive Team: Clint West of Livingston Academy; Dustin Baxter and Michael Taylor of Upperman; Kyle Grace of Macon County; Hunter Poteete of DeKalb County

Follow Us


facebook.jpg

News Feed
feed.png

WJLE Radio

2606 McMinnville Hwy
Smithville, TN 37166

Phone: 615 597-4265
FAX: 615 597-6025
Email: wjle@dtccom.net

Local News

6:30 A.M.
7:30 A.M.
8:55 A.M.
12:00 NOON
4:00 P.M.
9:45 P.M.

DTC Communications

Fiddlers Jamboree